dentib_logo_1-3_color

9 mitova o karijesu

Pre nego što se pozabavimo demantovanjem 9 mitova o karijesu, želim da prvo podelim sa vama informacije o samom karijesu i načinima kako da ga sprečite.

Šta je karijes

Karijes zuba predstavlja proces uništavanja čvrstog vanjskog sloja zuba, poznatog kao zubna gleđ. Ovaj problem obično nastaje usled konzumacije kiselih napitaka, slatkiša i nepravilnog održavanja oralne higijene, što omogućava bakterijama u ustima da se hrane šećerima prisutnim u plaku na površini zuba. Ove bakterije proizvode kiselinu koja napada zubnu gleđ, što rezultira pojavom karijesa.

Plak je lepljivi film koji sadrži ostatke hrane, bakterije i pljuvačku, a kada konzumirate namirnice bogate šećerom ili skrobom, kiseline iz plakete počinju da oštećuju zubnu gleđ. Ovaj neprestani proces može na kraju dovesti do stvaranja šupljina u zubima.

Prevencija

Prevencija karijesa je od suštinskog značaja za očuvanje oralnog zdravlja i opšte dobrobiti pacijenata. Karijes predstavlja ozbiljan problem koji može dovesti do brojnih komplikacija i nelagodnosti. Kroz primenu odgovarajućih preventivnih mera, možemo značajno smanjiti rizik od nastanka karijesa i poboljšati oralno zdravlje.

Pravilna oralna higijena, uključujući redovno pranje zuba četkicom i pastom za zube, korišćenje zubnog konca i antibakterijskih sredstava za ispiranje usta, ključna je za očuvanje čistih i zdravih zuba. Takođe, redovne posete stomatologu radi čišćenja zuba i pregleda su neophodne kako bi se rano otkrili potencijalni problemi.

Pravilna ishrana igra takođe važnu ulogu u prevenciji karijesa. Smanjen unos šećera, posebno uživanje u slatkišima između obroka, može značajno smanjiti rizik od karijesa. Hrana bogata kalcijumom i drugim mineralima pomaže u očuvanju čvrstine zuba.

Dodatno, upotreba fluorida u obliku paste za zube ili tečnosti za ispiranja usta može znatno pomoći u jačanju zubne gleđi i sprečavanju demineralizacije. Osim toga, stomatolog može preporučiti tretmane poput zaptivanja fisura kako bi se zaštitili posebno osjetljivi delovi zuba.

U krajnjem slučaju, prevencija karijesa štedi ne samo vreme i novac pacijenata, već i smanjuje bol i nelagodnost povezanu sa lečenjem karijesa. Stomatolozi i pacijenti zajedno trebaju raditi na svestranom pristupu prevenciji kako bi se osiguralo trajno oralno zdravlje i osmeh koji traje.

9 mitova o karijesu

1. Mit: Karijes se javlja samo kod dece.

Činjenica: Karijes može zahvatiti ljude svih uzrasta, uključujući i odrasle. Stariji ljudi često su podložni karijesu zbog promena u usnoj šupljini koje dolaze s godinama.

2. Mit: Ako nemate bol, nemate karijes.

Činjenica: Karijes može napredovati bez bolova ili simptoma u ranim fazama. Redovni stomatološki pregledi su ključni za rano otkrivanje i sprečavanje karijesa.

3. Mit: Izbegavanje slatkiša potpuno sprečava karijes.

Činjenica: Iako smanjenje konzumacije šećera može pomoći, karijes se javlja i zbog drugih faktora, kao što su loša higijena, kisela hrana i genetska predispozicija.

4. Mit: Ako perete zube prejakom četkicom, to će sprečiti karijes.

Činjenica: Prekomerno snažno četkanje može oštetiti gleđ i desni. Preporučuje se korišćenje meke četkice i nežno četkanje.

5. Mit: Karijes se može izlečiti sam od sebe.

Činjenica: Karijes se ne može izlečiti sam od sebe. Potrebna je profesionalna intervencija stomatologa za popravku oštećenja zuba.

6. Mit: Beli zubi su uvek zdravi zubi.

Činjenica: Boja zuba ne odražava uvek njihovo zdravlje. Karijes se može razvijati ispod površine zuba, nevidljiv golim okom.

7. Mit: Ako koristite ispiranje usta, ne treba vam zubni konac.

Činjenica: Ispiranje usta nije zamena za korišćenje zubnog konca. Zubni konac je neophodan za uklanjanje ostataka hrane između zuba, gde četkica ne može doseći.

8. Mit: Karijes na mlečnim zubima nije važan jer će opasti sami.

Činjenica: Mlečni zubi su važni za pravilan razvoj stalnih zuba i oralnog zdravlja u celini. Negligentno lečenje karijesa na mlečnim zubima može izazvati probleme u budućnosti.

9. Mit: Karijes se ne može sprečiti, samo lečiti.

Činjenica: Karijes se može sprečiti pravilnom oralnom higijenom, redovnim posetama stomatologu, smanjenjem unosa šećera i upotrebom fluoridnih proizvoda. Prevencija je ključna.

Zaključak

Karijes je jedan od najčešćih problema sa kojima se pacijenti susreću u stomatološkoj praksi. Karijes, ili popularno poznat kao zubna trulež, predstavlja postupno razaranje tvrdih tkiva zuba, uzrokovano delovanjem bakterija, pre svega Streptococcus mutans, i njihovih produkata.

Preventivne mere, poput redovnog pranja zuba, ispravne ishrane i primene fluorida, od suštinskog su značaja u sprečavanju nastanka karijesa. Međutim, kada se karijes već razvio, važno je blagovremeno reagovati kako bi se sprečilo dalje napredovanje.

Stomatološka ordinacija ‘Dentib’ pruža visokokvalitetnu stomatološku negu i tretman za pacijente sa karijesom. Naš tim stručnjaka sa dugogodišnjim iskustvom u oblasti stomatologije pruža pažljivu dijagnozu, planira individualizovane tretmane i koristi najsavremeniju opremu kako bi obezbedio najbolje moguće rezultate. Naša ordinacija se takođe trudi da pacijentima pruži edukaciju o prevenciji karijesa i održavanju oralnog zdravlja kako bi se budući problemi sveli na minimum.

Uz kontinuiranu saradnju sa pacijentima i redovne posete stomatološkoj ordinaciji ‘Dentib’, karijes se može efikasno kontrolisati i tretirati. Uvek smo posvećeni brizi o oralnom zdravlju naših pacijenata i radujemo se pružanju najbolje moguće stomatološke usluge u prevenciji i tretmanu karijesa. Vaše oralno zdravlje je naš prioritet, i Dentib je tu da vam pomogne da očuvate vaše osmeh.

 

Karijes

Karijes su trajno oštećene oblasti na tvrdoj površini zuba koje se razvijaju u sitne otvore ili rupe. Oboljenja koje se nazivaju  karijes, uzrokovane su kombinacijom raznih faktora, uključujući bakterije u ustima uzrokovane čestim grickanjem hrane, pijuckanjem šećernih pića i nepravilnim čišćenjem zuba.

Karijes i karijes su među najčešćim zdravstvenim problemima na svetu. Posebno su česti kod dece, tinejdžera i starijih odraslih osoba. Ali svako ko ima zube može da dobije karijes, ukljućujući i bebe.

Ako se karijes ne leči, on se širi i utiče na dublje slojeve vaših zuba. Mogu dovesti do teške zubobolje, infekcije i gubitka zuba.

Redovne posete vašem stomatologu i dobre navike, kao što su redovno pranje zuba i upotreba konca za zube su vaša najbolja zaštita od karijesa.

Simptomi karijesa

Znaci i simptomi karijesa se razlikuju, u zavisnosti od obima i lokacije. Kada karijes tek počinje, možda uopšte nećete imati nikakve simptome. Kako je propadanje sve veće, može izazvati znake i simptome kao što su:

Znaci i simptomi karijesa se razlikuju, u zavisnosti od obima i lokacije. Kada karijes tek počinje, možda uopšte nećete imati nikakve simptome. Kako je propadanje sve veće, može izazvati znake i simptome kao što su:

  • Zubobolja, spontani bol ili bol koji se javlja bez ikakvog očiglednog uzroka
  • Osetljivost zuba
  • Blagi do oštar bol kada jedete ili pijete nešto slatko, toplo ili hladno
  • Vidljive rupe ili jame u zubima
  • Braon, crne ili bele fleke na bilo kojoj površini zuba
  • Bol prilikom zagrižaja

Kada posetiti zubara

Moguće je da niste svesni da se karijes razvija, zato je izuzetno važno održavati redovne kontrole oralnog zdravlja i čišćenje čak i kad nemate vidljivih problema. No, ukoliko primijetite bol u zubima ili usnoj šupljini, svakako se odmah obratite stomatologu.

Nastanak karijesa

Šupljine su uzrokovane karijesom zuba – procesom koji se javlja tokom vremena. Evo kako se razvija karijes zuba:

  • Zubni plak je čist lepljivi film koji premaže zube. To se dešava jer unosite velike količine šećera i skroba, a nepravilno održavate higijenu usne šupljine. Kada ostaci šećera i skroba ostanu na zubima, brzo postaju hrana za bakterije koje formiraju plak. Plak koji ostaje na zubima može da se stvrdne ispod ili iznad desni, pretvarajući se u kamenac (tartar). Kamenac otežava uklanjanje plaka i stvara zaštitni sloj za bakterije.
  • Napadi na plak. Kiseline prisutne u plaku izazivaju gubitak minerala iz tvrde gleđi. Ovaj proces uzrokuje nastanak sitnih otvora ili defekata na površini gleđi, što predstavlja početak formiranja šupljina. Kada se gleđ potroši u tim područjima, bakterije i kiseline mogu prodreti u sledeći sloj zuba, poznat kao dentin. Dentin je mekši od gleđi i manje otporan na kiseline. Takođe, dentin sadrži male kanale koji direktno komuniciraju sa živcem zuba, što može uzrokovati osetljivost.
  • Uništenje se nastavlja. Kako se proces razgradnje zuba odvija, mikroorganizmi i kiseline nastavljaju svoj napredak kroz zubno tkivo, prolazeći pored unutrašnjeg dela zuba, poznatog kao zubna pulpa, koja sadrži nerve i krvne sudove. Ova pulpa postaje otečena i nadražena zbog prisustva bakterija. Pošto nema dovoljno prostora za širenje otoka unutar zuba, dolazi do pritiska na nerv, što rezultira pojavom bola. Ova nelagodnost se čak može proširiti izvan korena zuba, utičući na okolno kostno tkivo.

Faktori rizika za nastanak karijesa

Svi koji poseduju zube mogu biti podložni razvoju karijesa, ali postoji nekoliko faktora koji povećavaju verovatnoću za nastanak ovog problema:

Lokacija zuba

Najčešće se dešava da karijes i problemi sa oralnim zdravljem nastaju u stražnjim zubima, tj. umnjacima i premolarima. Ovi zubi su posebno skladište problema jer imaju mnogo nabora, udubljenja i pukotina, kao i više korena koji mogu da zadrže čestice hrane. Kao posledica ovih karakteristika, održavanje ovih zuba čistim je izazovnije u poređenju sa glatkim prednjim zubima koji su lakše dostupni za održavanje higijene.

Određene namirnice i pića

Hrana koja dugo ostaje u ustima, poput mleka, sladoleda, meda, šećera, gaziranih pića, sušenog voća, kolača, keksa, tvrdih slatkiša, mente, suvih žitarica i čipsa, ima veću šansu da prouzrokuje karijes u poređenju s hranom koju pljuvačka brže ispira.

Često grickanje ili pijuckanje

Kada konstantno grickate ili pijuckate šećerna pića, dajete bakterijama u ustima više goriva za proizvodnju kiselina koje napadaju vaše zube i nose ih. Pijuckanje gaziranih ili drugih kiselih pića tokom celog dana pomaže u stvaranju neprekidne kisele kupke preko zuba.

Neadekvatno četkanje

Ako ne očistite zube ubrzo nakon jela i pića, plak se formira brzo i prve faze raspadanja mogu da počnu.

Deficit fluorida

Fluoridi, mineral koji se prirodno javlja, pomaže u sprečavanju karijesa i čak može da preokrene najranije stadijum oštećenja zuba. Zbog svojih prednosti za zube, fluor se dodaje mnogim javnim zalihama vode. Takođe je čest sastojak paste za zube i ispiranja usta. Ali flaširana voda obično ne sadrži fluor.

Mlađi ili stariji

Karijes se često javlja kod veoma male dece i tinejdžera. Starije odrasle osobe takođe su u većem riziku. Vremenom zubi mogu da se istroše i desni mogu da se povlače, što zube čini podložnijim propadanju korena. Starije odrasle osobe takođe mogu da koriste više lekova koji smanjuju protok pljuvačke, povećavajući rizik od kvarenja zuba.

Suva usta

Suva usta nastaju usled nedostatka pljuvačke, što pomaže u sprečavanju kvarenja zuba pranjem hrane i plaka iz zuba. Supstance koje se nalaze u pljuvačci takođe pomažu u suprotstavljanju kiselini koju proizvode bakterije. Određeni lekovi, neka medicinska stanja, zračenje glave ili vrata ili određeni lekovi za hemoterapiju mogu povećati rizik od karijesa smanjenjem proizvodnje pljuvačke.

Istrošene plombe ili zubni aparati

Tokom godina, zubne plombe mogu da oslabe, počnu da se kvare ili razvijaju grube ivice. To omogućava lakše nakupljanje plaka i otežava uklanjanje. Zubni aparati mogu izgubiti svoju pravilnu prilagodljivost i uklapanje, što može doprineti početku karijesa ispod njih.

Gorušica

Gorušica ili gastroesofagealna refluksna bolest (GERD) mogu dovesti do slivanja želudačne kiseline u usta (refluks), odnošenja gleđi zuba i izazivanja značajnog oštećenja zuba. Ovo izlaže više dentina napadima bakterija, stvarajući karijes zuba. Vaš stomatolog vam može preporučiti da se posavetujete sa vašim lekarom da biste videli da li je gastrični refluks uzrok gubitka gleđi.

Poremećaji u ishrani

Anoreksija i bulimija mogu dovesti do značajne erozije zuba i šupljina. Želudačna kiselina od ponovljenog povraćanja (pročišćavanja) se pere preko zuba i počinje da rastvara gleđ. Poremećaji u ishrani takođe mogu da ometaju proizvodnju pljuvačke.

 

Komplikacije

Šupljine i karijes zuba su toliko česti da ih možda ne shvatate ozbiljno. I možda mislite da nije važno da li deca dobijaju šupljine u svojim dečjim zubima. Međutim, karijes i karijes zuba mogu imati ozbiljne i trajne komplikacije, čak i za decu koja još uvek nemaju stalne zube.

Komplikacije šupljina mogu da uključuju:

  • Bol
  • Apsces zuba
  • Otok ili gnoj oko zuba
  • Oštećenje ili polomljeni zubi
  • Problemi sa žvakanjem
  • Pozicioniranje smena zuba nakon gubitka zuba
    • Bol koji ometa svakodnevni život
    • Problemi sa mršavljenjem ili ishranom od bolnog ili teškog jedenja ili žvakanja
    • Gubitak zuba, koji može uticati na vaš izgled, kao i na vaše samopouzdanje i samopoštovanje
    • U retkim slučajevima, zubni apsces — džep gnoja koji je izazvan bakterijskom infekcijom — što može dovesti do ozbiljnijih ili čak infekcija opasnih po život

Preventiva

Dobra oralna i zubna higijena vam može pomoći da izbegnete karijes i karijes. Evo nekoliko saveta koji pomažu u sprečavanju karijesa:

Redovno pranje zuba

Perite zube najmanje dva puta dnevno i idealno je da posle svakog obroka koristite pastu za zube koja sadrži fluor. Da biste očistili između zuba, konca ili koristite interdentalni čistač.

Redovne posete stomatologu

Redovno odlazite kod stomatologa na profesionalno čišćenje zuba i preglede, koji će vam pomoći u sprečavanju i dijagnostici problema. Vaš stomatolog če vam preporučiti raspored koji je najbolji za vas.

Razmislite o zaštitnim plombama

Zaptivač je zaštitna plomba koji se nanosi na žvakaću površinu zadnjih zuba. Ona zatvara žljebove i otvore koji imaju tendenciju da skupljaju hranu, štiteći zubnu gleđ od plaka i kiseline. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučuju zaptivače za svu decu školskog uzrasta. Zaptivači mogu da traju nekoliko godina pre nego što ih treba zameniti, ali ih je potrebno redovno proveravati.

Pijte vodu iz česme

Gradski vodovod u vodu dodaje male količine fluora, koji značajno pomaže u smanjenju karijesa. Ako pijete samo flaširanu vodu koja ne sadrži fluor, propustićete prednosti fluorida.

Izbegavajte često grickanje i pijuckanje

Kad god jedete ili pijete napitke osim vode, pomažete bakterijama u ustima da stvore kiseline koje mogu da unište zubnu gleđ. Ako grickate ili pijete tokom celog dana, zubi su vam pod stalnim napadom.

Jedite namirnice koje su zdrave za zube

Neke namirnice i napici su bolji za vaše zube od drugih. Izbegavajte namirnice koje se zaglave u žlebovima i jamama vaših zuba tokom dužeg perioda, ili četkajte ubrzo nakon što ih pojedete. Međutim, namirnice kao što su sveže voće i povrće povećavaju protok pljuvačke, a nezačinjena kafa, čaj i žvake bez šećera pomažu u ispiranju čestica hrane.

Razmislite o tretmanima fluorida

Vaš stomatolog može da predloži redovne procedure tretmana fluoridom, posebno ako ne unosite dovoljno fluorida putem fluorirane vode za piće i drugih izvora. Takođe, ukoliko imate visok rizik od nastanka karijesa, može da vam predloži upotrebu personalizovanih navlaka koje se postavljaju preko vaših zuba za primenu fluoridnog tretmana.

Raspitajte se o antibakterijskim tretmanima

Ako ste posebno podložni karijesu zuba – na primer, zbog medicinskog stanja – vaš stomatolog može da vam preporuči posebno antibakterijsko ispiranje usta ili druge tretmane koji pomažu u smanjenju štetnih bakterija u ustima.

Kombinovani tretmani

Žvakanje žvake na bazi ksilitola zajedno sa fluorom na recept i antibakterijskim ispiranjem može pomoći da se smanji rizik od karijesa.

 

Zaključak

 

Karijes je često zanemarena, ali ozbiljna oralna bolest koja može imati ozbiljne posledice po naše oralno zdravlje. Kroz ovaj blog, pokušao sam da istaknem važnost prevencije karijesa i pravilne oralne higijene.

Pravilna oralna higijena, uključujući redovno pranje zuba, korišćenje konca za zube i posete stomatologu na redovnim kontrolama, ključna je za sprečavanje karijesa. Kroz ovu praksu, možemo sačuvati naše zube i desni od oštećenja i infekcija koje karijes može izazvati.

Takođe, važno je razumeti da karijes nije samo estetski problem. Ako se ne leči na vreme, može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući infekcije, gubitak zuba i čak probleme sa govorom i ishranom. Zato je brza reakcija i redovna kontrola kod stomatologa od suštinskog značaja.

U zaključku, karijes je ozbiljna bolest koju ne smemo zanemariti. Redovna briga o našim ustima i pravilna oralna higijena su najbolji načini da se zaštitimo od ovog problema. Ne zaboravimo da naši osmeh i oralno zdravlje igraju ključnu ulogu u našem opštem blagostanju, pa se pobrinimo da ih očuvamo što je duže moguće.

Važno je shvatiti da karijes nije samo estetski problem; može dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne tretira na vreme.

Stomatološka ordinacija ‘Dentib’ je vaš pouzdan partner u očuvanju vašeg oralnog zdravlja i sprečavanju karijesa. Ne zaboravite da redovno posećujete svog stomatologa kako biste osigurali da vaši zubi ostanu jaki i zdravi. Vaš osmeh zaslužuje najbolju negu, a Dentib je pravo mesto za to.