Bilo da patite od kvarenja zuba ili želite to da sprečite, dobili smo odgovore na sva vaša pitanja! U ovom članku na blogu saznajte sve što treba da znate o zubnim šupljinama i zašto pop kultura stalno tako greši.

Šta je karijes?

  1. Karijes zuba je uništavanje zubne gleđi, tvrdog, vanserišne slojevite zube. Uzrokovano je kiselim pićima, šećernim grickalicama, i ne pranjem zuba kako treba
  2. Bakterije u ustima se hrane šećerima u plaku na zubima i proizvode kiselinu. Ova kiselina napada zubnu gleđ i izaziva karijes.
  3. Plaketa je lepljivi film krhotina hrane, bakterija i pljuvačke. Kada jedete ili pijete namirnice sa puno šećera ili skroba, plak kiseline napadaju zubnu gleđ 20 minuta ili više. Ovaj stalni napad će na kraju razbiti zubnu gleđ i izazvati šupljinu.
  4. Možete pomoći u sprečavanju karijesa četkicom dva puta dnevno fluornom pastom za zube, čistite između zuba svakodnevno, jedete uravnoteženu ishranu i redovno posećujete stomatologa radi profesionalnog čišćenja i pregleda

Više o karijesu pogledajte u našem postu Karijes

Kako izlečiti karijes?

Ne postoji nijedan odgovor na ovo pitanje jer najbolji način za lečenje karijesa zavisi od obima oštećenja. Međutim, postoji nekoliko stvari koje možete da uradite kako biste izlečili karijes zuba i sprečili da se pogorša.

Prvo bi trebalo da perete zube dva puta dnevno pastom za zube od fluorida. Ovo će pomoći da uklonite plak i bakterije sa zuba i zaštitite ih od oštećenja.

Drugo, trebalo bi da perete zube svaki dan. Ovo će pomoći da uklonite čestice hrane i plak između zuba, gde samo pranje ne može da dosegne.

Treće, trebalo bi redovno da posećujete stomatologa na pregledima i čišćenju. To će omogućiti vašem stomatologu da prati zdravlje vaših zuba i rano uhvati bilo kakve probleme.

Na kraju, trebalo bi da jedete zdravu ishranu. Dijeta bogata voćem, povrćem i celim žitaricama pomoći će da vaši zubi ostanu jaki i zdravi. Izbegavajte šećernu hranu i pića što je više moguće, jer ovo može da ošteti zube.

Prateći ove jednostavne savete, možete pomoći u lečenju karijesa zuba i sprečiti da se pogorša.

Da li je fluor u pasti za zube dovoljan da spreči kvarenje zuba?

Postoji čest mit da fluor u pasti za zube nije dovoljan da spreči kvarenje zuba. Međutim, to nije tačno. Fluoridi su veoma efikasan način da se spreči kvarenje zuba. Pomaže u remineralizaciji gleđi i čini je otpornijom na kiselinu.

Fluoridi se takođe nalaze u mnogim drugim proizvodima, kao što su tečnost za ispiranje usta i tretmani fluorida u stomatološkoj ordinaciji. Ovi proizvodi takođe mogu da pomognu u sprečavanju kvarenja zuba.

Karijes zuba je veoma ozbiljan problem. Može da izazove bol, gubitak zuba i infekciju. Ako ste zabrinuti zbog sprečavanja kvarenja zuba, obavezno koristite fluorne proizvode po uputstvu.

Šta je dentinska preosetljivost?

Dentinska preosetljivost je kada koren vašeg zuba postane izložen i ‘oseti’ promene temperature što vam onda daje kratak, oštar trzaj bola. Ovo može biti uzrokovano preteškim četkanjem, bolešću desni ili čak samo vremenom i starenjem.

Može biti zaista nezgodno upravljati jer je senzacija tako iznenadna i trenutna, međutim, postoji nekoliko stvari koje možete da uradite. 250

Razbijeno 9 mitova o zubne šupljine

Zubne šupljine su jedan od najčešćih stomatoloških problema, ali još uvek ima dosta mitova o njima. Hajde da razbijemo neke od tih mitova!

Mit 1: Samo deca dobijaju šupljine.

Činjenica: Šupljine se mogu desiti ljudima bilo kog uzrasta. U stvari, odrasli će verovatno dobiti šupljine kao i deca.

Mit 2: Šupljine dobijate samo ako jedete puno šećera.

Činjenica: Dok šećerna hrana može da poveća vaš rizik od karijesa, one nisu jedini uzrok. Kisela pića, kao što su gazirana i sportska pića, takođe mogu doprineti karijesu.

Mit 3: Pasta za zube fluorom pomoći će u sprečavanju karijesa.

Činjenica: Fluorida pasta za zube može pomoći u smanjenju rizika od karijesa, ali nije garancija da je nikada nećete dobiti. Obavezno perite dva puta dnevno i konac redovno uklanjajte plak i bakterije iz zuba.

Mit 4: Šupljine se dešavaju samo ako imate lošu higijenu zuba.

Brza hrana ne truli zube

Zaključak

Nadamo se da je ovaj članak pomogao da se raščiste neki od mitova koji okružuju zubne šupljine. Zapamtite, šupljine nisu uzrokovane time što jedete previše slatkiša ili ne perete zube dovoljno. Šupljine su uzrokovane bakterijama koje žive u ustima i proizvode kiselinu koja napada vaše zube.

Možete pomoći u sprečavanju karijesa tako što ćete dva puta dnevno peruti zube fluorom pastom za zube, konac za zube i jesti zdravu ishranu. Ako dobijete šupljinu, ne brinite – može se tretirati plombom ili krunom.

Posečujete redovono stomatloga