dentib_logo_1-3_color

Da li je beljenje zuba štetno?

Jedno od najčešće postavljanih pitanja od strane naših pacijenata je – da li je štetno beljenje zuba.
Beljenje zuba je potpuno bezbedan proces kada se izvodi pod kontrolom stručnih lica. Ne dovodi do oštećenja niti promene u građi i kvalitetu zuba.

  • Kako izgleda proces ordinacijskog beljenja zuba?

Kod ordinacijskog beljenja zuba prvo se na desni nanosi specijalan gel koji ima ulogu zaštite mekih tkiva od prodora izbeljivača. Preparat za izbeljivanje zuba je vodonik-peroksid, koji se u gelu visoke koncentracije nanosi na spoljašnju površinu svih zuba. Tretman ordinacijskog beljenja zuba se sprovodi pod nadzorom lekara, pri čemu se ultraljubičastom svetlošću posebne lampe za beljenje iz gela oslobađa aktivni kiseonik, koji prodire u dentinske kanaliće i beli zube. U toku tretmana pacijent može osetiti blago peckanje i nelagodu.

Gel se nanosi dva do tri puta u intervalima od 15 minuta. Ukupno trajanje ordinacijskog beljenja zuba je oko 45 minuta. Za tako kratko vreme, ovim tretmanom, naši pacijenti u ordinaciji Dentib svojim zubima mogu vratiti sjaj i belinu.

  • Kako se ponašati nakon ordinacijskog beljenja zuba?

Nakon ordinacijskog beljenja potrebno je da se boja zuba “stabilizuje”, jer nijansa zuba odmah nakon beljenja izgleda svetlije nego nakon jednog dana. Ukoliko pacijent nije zadovoljan dobijenom bojom zuba, neophodno je ponoviti beljenje nakon nekoliko dana.

Nakon beljenja zuba, naredna dva do tri dana treba izbegavati konzumaciju obojenih pića, kao i izrazito toplu i hladnu hranu, jer se može javiti blaga osetljivost zuba. Ove senzacije brzo nestaju u potpunosti. Nova boja zuba je nekoliko nijansi svetlija, a efekat je primetan dve do tri godine.

Ako pacijent ima lečen zub koji je taman, radi se ujedno beljenje spolja i unutar krune. Ukoliko se nakon tretmana razlikuje boja starih plombi i boja zuba i pacijet želi da ih zameni, mora se sačekati bar 7 dana zbog reakcije hidrogena i kompozita.

Beljenje zuba je intervencija koju često preporučujemo kao zaseban tretman, ali i kao deo kompleksne rekonstrukcije zubnih nizova. Nakon svako tretmana, pacijentu se stimuliše proces remineralizacije zuba lokalnom aplikacijom sredstva visoke koncetracije fluora.

  • Koliko traje efekat ordinacijskog beljenja zuba?

Trajnost efekta ordinacijskog beljenja zuba zavisi od Vaših životnih navika koje se odnose najviše na ishranu. U kojoj meri konzumirate kafu, da li konzumirate cigarete, crno vino… i generalno od Vaše početne boje zuba.

U koliko se odlučite za tretman ordinacijskog beljenja, ne preporučuje se da ga ponavljate u naredne 2 godine.
Potpuni efekat traje od godinu dana do tri, s mogućnošću dugotrajnog održavanja beline kućnim beljenjem.

Koliko često treba uklanjati zubni kamenac?

Redovno uklanjanje zubnog kamenca kod stomatologa je veoma važno kako bi se sprečio razvoj gingivitisa. Pored Gingivitisa (upale zubnog mesa) često zbog ne uklanjanja kamenca dolazi i do pojave parodontitisa (upale potpornog tkiva zuba).

Nažalost, svakodnevna oralna higijena, odnosno pranje i četkanje zuba, ponekad nisu dovoljni. Vrlo je važno da uklanjanje mekih naslaga i zubnog kamenca postane pacijentova rutina, tj. da se radi svakih 3 do 6 meseci. Skidanje kamenca sa zuba smanjuje mogućnost da se talože nove bakterije, pa na taj način pravite put svojim zubima da budu biserno beli i zdravi.

U stomatološkoj ordinaciji Dentib, pod skidanjem kamenca podrazumevamo čišćenje mekog i tvrdog zida džepa, odnosno uklanjanje granulacionog tkiva na mekom i kamenca na tvrdom zidu džepa, tj zubu.

 

Šta je to zubni kamenac?

 

One čvrste naslage koje se talože na zubima, i izgledaju kao da su zubi poprimili tamniju nijansu, zapravo su naslage koje su u međuvremenu kalcifikovane. Zubni plak koji se nakuplja u mekom stanju, na kraju očvrsne, a pogodno tlo za stvaranje zubnog kamenca pravi se kada se ove naslage nakupljaju dugoročno, što stvara sliku da zubi nisu zdravi. Tu na scenu stupa stalna opomena, koju od najranijih dana detinjstva, do kasnih dana shvatamo kao nametnutu obavezu. Pranje zuba, dakako, je osnova za oralno zdravlje. Upravo pranjem zuba, meke naslage, kao i plak, skidaju se sa zubne gleđi, što sprečava kalcifikaciju.

 

Kako se uklanja zubni kamenac i šta očekivati?

 

Prvo pitanje koje se postavlja prilikom pripreme za skidanje zubnog kamenca jeste da li i koliko to boli. Možemo iskoristiti ovu priliku da vas ohrabrimo. S obzirom na to da nije reč o komplikovanom procesu, zahvaljujući novim metodama, skidanje kamenca sa zuba ne bi trebalo ni da se oseti.
Ipak, ukoliko ste dozvolili da stvari odmaknu kontroli, zubi mogu biti pomalo osetljivi. Postoje svedočenja da ovaj osećaj nekima i prija, a neprijatnost i bol osećaju se onda kada je kamenac dugo nataložen. Prilikom uklanjanja kamenca koristi se posebna ultrazvučna tehnika, a voda koja izlazi pod pritiskom, ponegde može izazvati kratke neprijatne senzacije.

 

Izbegavajte alternativne recepte za uklanjanja zubnog kamenca

 

Na internetu često mogu naći recepti  izbeljivanja zuba i čišćenja kamenca pomoću limuna, sode bikarbone, soli i sličnih supstanci. Ovakva proizvoljna pristupanja vrlo često mogu napraviti ozbiljne probleme. Takvi problemi se kasnije ne mogu tako lako sanirati. Naime, ovakvi efekti se zaista mogu postići, instant i ne rešavajući dugoročni problem. No, posledice vrlo često mogu biti mnogo veće nego što ste očekivali.

Kako pripremiti dete za prvu posetu stomatologu?

Prva poseta stomatologu je ključni korak ka očuvanju oralnog zdravlja i prevenciji potencijalnih problema sa zubima. Uvođenje deteta u svet stomatologije i prva poseta stomatologu su izuzetno važni koraci u očuvanju oralnog zdravlja tokom celog života. Kao stomatolog sa posebnim ekspertizama u radu sa decom, želim da istaknem važnost pripreme deteta za njihov prvi susret sa stomatologom. Ova priprema će pomoći da se umanje strahovi i anksioznost kod deteta. Takođe će postaviti temelje za zdrav odnos prema oralnom zdravlju u budućnosti.

Prva poseta stomatologu može biti zastrašujuća za decu, ali uz pravilno planiranje i podršku roditelja, možemo stvoriti pozitivno iskustvo koje će dete nositi sa sobom kroz celo detinjstvo. U ovom tekstu, istražićemo korake koje roditelji mogu preduzeti kako bi se njihova deca pripremila za prvu posetu stomatologu, uključujući razgovore o značaju oralnog zdravlja, izbor stomatologa prilagođenog deci, i tehnike za umanjivanje straha i nelagodnosti.

Uvođenje deteta u stomatološku rutinu u ranom uzrastu je ključno za prevenciju potencijalnih problema i održavanje zdravih zuba. U narednim delovima ovog teksta, detaljno ćemo razmotriti svaki od ovih koraka kako bismo obezbedili da prva poseta stomatologu bude uspešna i pozitivna za vaše dete.

Prva poseta stomatologu – saveti za roditelje

Evo nekoliko koraka koje roditelji mogu preduzeti kako bi dete bilo spremno i manje uplašeno za svoj prvi stomatološki pregled:

1. Počnite rano:

Preporučljivo je početi sa redovnim posetama stomatologu već u prvih šest meseci nakon izbijanja prvih zuba ili oko prvog rođendana. Rano upoznavanje sa stomatologom pomaže detetu da se navikne na okolinu i profesionalce u stomatološkoj ordinaciji.

2. Izgradite pozitivan odnos prema stomatologu:

Govorite pozitivno o posetama stomatologu i pokažite detetu da je stomatolog prijateljska osoba koja će mu pomoći da očuva zdrave zube. Izbegavajte negativne izraze poput “bojićemo se” ili “to će boleti”.

3. Pripremite se za pregled:

Pre nego što odvedete dete kod stomatologa, pričajte mu šta može da očekuje tokom pregleda. Objasnite mu da će stomatolog pažljivo pregledati njegove zube i desni kako bi se uverio da su zdravi.

4. Koristite pozitivan jezik:

Koristite pozitivan jezik kako biste detetu objasnili proces pregleda. Na primer, možete reći: “Stomatolog će provjeriti tvoje zube kako bi se uverio da su jaki i zdravi.” . Ili naprimer, umesto: „Zubar te neće povrediti” recite: „Zubar će biti veoma nežan dok ti bude popravljao zubić”.

5. Igrajte se “stomatologa” kod kuće:

Ponekad možete igrati igru gde vi ili dete igraju ulogu stomatologa. Ovo može pomoći detetu da se osjeća prijatnije i manje uplašeno tokom stvarnog pregleda.

6. Idite zajedno sa detetom na vaše preglede:

Ako imate priliku, idite zajedno sa detetom na svoj redovni stomatološki pregled kako bi videlo da i odrasli idu kod stomatologa i da nema razloga za strah.

7. Nagradite dete:

Nakon uspešnog posete stomatologu, nagradite dete za hrabrost. To može biti mala poslastica ili neka druga omiljena nagrada.

8. Redovno održavajte oralnu higijenu kod kuće:

Učite dete o važnosti redovnog četkanja zuba, korišćenja konca za zube i pravilne ishrane kako bi očuvalo zdravlje svojih zuba.

9. Birajte stomatologa za decu:

Odaberite stomatologa koji ima iskustva u radu sa decom i koji je ljubazan i strpljiv prema njima.

U ordinaciji Dentib, dečijoj i preventivnoj stomatologiji posvećujemo naročitu pažnju. Imamo posebnu ordinaciju namenjenu najmlađima, kao i specijalnu diplomu koju im dodeljujemo za veliku hrabrost. U radu sa decom okovani smo strpljenjem i dobrom namerom. Kao i znanjem i umećem da brzo delujemo u malim ustima. 

10.Ostanite smireni:

Vaša smirenost i podrška igraju ključnu ulogu u tome kako će se dete osećati tokom posete stomatologu. Pokušajte ostati smireni i pozitivni kako biste preneli detetu osećaj sigurnosti.

Zaključak

Važno je razumeti da je prva poseta stomatologu važan korak u očuvanju oralnog zdravlja deteta. Priprema deteta za prvu posetu stomatologu zahteva strpljenje, podršku i pozitivan pristup. Kroz ove korake, možemo pomoći deci da razviju zdrave navike oralne higijene i smanjimo strah od stomatologa. Ovi koraci će im omogućiti i da očuvaju svoje oralno zdravlje tokom celog života.