dentib_logo_1-3_color

Parodontopatija (parodontoza)

Šta je parodontopatija (parodontoza)?

Parodontopatija (parodontoza) je hronična i progresivna inflamatorna bolest koja utiče na desni, na tkiva koja podržavaju zube, na parodontalne ligamente i alveolarnu kost. Parodontopatija je ozbiljna infekcija desni koja oštećuje meka tkiva i kosti koji podržavaju zube. Sve parodontalne bolesti u koje spada i parodontopatija su infekcije koje utiču na parodoncijum (tkiva oko zuba koja podržavaju zub).

Kod postojanja parodontopatije, kosti oko zuba se polako ošetećuju, a mikroorganizmi kao sto su bakterije lepe se za površinu zuba i umnožavaju , dok preaktivni imuni sistem reaguje sa upalom. U većini slučajeva, parodontopatija se javlja nakon karijesa.

Reč parodontoza potiče od grčke reči „periodontitis“, koja u doslovnom prevodu znači pražnjenje, odnosno nestanak zuba.

Glavna karakteristika parodontopatije jeste povlačenje desni i ogolićenje vratova i korenova zuba, te usled tog povlačenja zubi izgledaju kao da su izduženi. U težim slučajevima koren zuba može biti ogoljen do samog vrha.

Parodontopatija, je uobičajeni problem oralnog zdravlja i smatra se drugim najčešćim oboljenjem. Uglavnom se javlja kod ljudi u srednjem i starijem dobu. Istraživanja pokazuju da čak 19% svetskog odraslog stanovništva boluje od nekog vida ove bolesti, što predstavlja oko jednu milijardu globalne ljudske populacije.

 

Šta uzrokuje parodontopatija (parodontoza)?

Parodontopatiju uzrokuje nekoliko faktora. Ti faktori, odnosno uzroci bolesti, mogu biti raznovrsni. Kada su oralni problemi u pitanju, veoma često su povezani sa nedostatkom ili nepravilnom higijenom.

Pored nepravilne oralne higijene, najveći uzrok parodentopatije je nakupljanje zubnog plaka, odnosno mikroorganizama koji čine njegov sastavni deo, na zubima, desnima, zubnim protezama, mostovima, drugim protetičkim dodacima, kao i na drugim mestima u usnoj šupljini.

Zubna plak je lepljiva masa (bio-film) bez boje, koja se javlja kao rezultat nepravilne i neredovne oralne higijene. Ako se ne uklanja redovno, plak se može stvrdnuti i pretvoriti u kamenac, uzrokujući upalu desni, koja na kraju dovodi i do same bolesti.

Oralna nehigijena i pojava zubnog plaka nisu jedini razlozi zbog koji se javlja parodontopatija, ostali faktori mogu biti:

  • loše navike (pušenje, nezdrava hrana)
  • loš protetski rad (krunice)
  • razne vrste sistemskih i autoimunih bolesti
  • nepravilna upotreba lekova
  • genetika
  • anatomske anomalije
  • impakcija hrane
  • manjak vitamina C

 

Simptomi parodontopatije (parodontoze) i preporuke tretiranja i lečenja po fazama

Na samom početku razvoja parodontopatije, pacijent ne vidi nikakve simptome, te iz tog razloga nije ni svestan da boluje od ove bolesti. Ukoliko se ne vreme ne otkrije i ne započne sa tretiranjem, parodontopatija može dovesti i do drugih težih oboljenja. Zato je bitno da vrlo brzo reagujete kada uočite simptome parodontopatije.

Postoje 4 faze u razvoju parodontopatije:

  1. faza: upala desni (gingivitis). Desni, u ovoj fazi, postaju meke i crvene i za vreme njihovog pranja ili njihovog pritiskanja počinju da krvare. Ovo je znak da treba odmah da kontaktirate svog stomatologa, koji će vam ovaj problem sanirati otklanjanjem kamenca ili zubnog plaka sa zuba.
  2. faza: pojava parodontnih džepova i pojava neprijatnog osećaja pečenja desni. I u ovom stadijumu, kao i u fazi 1, je parodontopatiju moguće tretirati i zaustaviti, ukoliko se odmah javite svom stomatologu
  3. faza: povlačenje desni koje uzrokuje otkrivanje korena zuba. Povlačenje desni donosi sa sobom mnoge komplikacije kao što su mogućnost zaraze (zato što je koren zuba ranjiviji od krunice zuba), česta krvarenja oko zuba, kao i klimavost zuba. U ovom slučaju hirurška intervencija, kojom se vraća popora zubu, je jedini način za zaustavljanje progresije parodontopatije
  4. faza: ovo je ujedno i finalna faza u kojoj je vilična kost u velikoj meri povučena te dolazi do ispadanja zuba. Kada nastupi ova faza zaustavljnje i tretiranje parodontopatije je potpuno nemoguće i u ovim slučajevima pacjentima se preporučuju neke od savremenih protetskih intervencija, kao što su ugradnja mostova, implanata, te ugradanja veštačkih zuba.

 

Prevencija parodontopatije (parodontoze)

Kao i za sva oboljenja tako i za parodontopatiju, važi pravilo: bolje sprečiti nego lečiti! Zato najviše pažnje treba posvetiti sprečavanju ili odlaganju nastanaka i razvoja parodontopatije.

Na prvom mestu je pravilno i redovno održavanje oralne higijene. Pravilnim i redovnim održavanjem oralne higijene se sprečava stvaranje dentalnog plaka (naslage na zubima) koji, ukoliko se ne otkloni, omogućava taloženje zubnog kamenca, a samim stvaranjem kamenca i stvaranje plodnog tla za pojavu parodontopatije. Pranje zuba četkicom je najefikasniji način održavanja oralne higijene. Pravilna i redovna tehnika pranja zuba zubnom četkicom je ključna, no pored četkica za zube postoje i druga pomoćna sredstva za uspešno održavanje oralne higijene kao što su: konac za zube, razne paste, interdentalne četkice, upotreba tečnosti za ispiranje usta, kao i razne paste i sredstva za prevenciju koja možete koristiti uz obaveznu preporuku vašeg stomatologa.

Na drugom mestu, je redovna poseta vašem stomatologu. Sve promene je najlakše otkriti u stomatološkoj ordinaciji, te se zato i preporučuje odlazak na kontrolu kod vašeg stomatologa minimum jednom na svakih šest meseci, a po potrebi i češće (individualno se određuje na osnovu stanja usta i zuba). Redovni pregledi i skidanje kamenca i naslaga specijalizovanim stomatološkim instrumentima veoma su bitan deo procesa prevencije i sprečavanja daljnjeg napredovanje procesa parodontoze.