FILERI
Hijaluronski fileri prisutni su u našoj ordinaciji od 2019. godine. Odlučili smo se za Stylage tehnologiju jer je efikasna, postojana i bezbedna.
U svom asortimanu, Stylage poseduje filere različite viskoznosti za različite regije i različitu dubinu bora. U ordinaciji Dentib radimo usne i predeo oko usana, marionete, sitne bore oko usana (takozvane pušačke bore), nazolabijalne brazde i predeo jagodica tj. obraza. Nastojimo da to budu minimalne korekcije koje licu daju prirodan izgled, a dame koje se odluče za tretman iz ordinacije izlaze osvežene i zadovoljne.
S obzirom na to da radimo sa kvalitetnim filerima, korekcije je neophodno ponoviti tek za 9 meseci do godine dana. Nakon ponovnog ubrizgavanja filera svaki naredni tretman se sve više odlaže. Starosno doba u kom treba započeti sa ovom vrstom tretmana se individualno određuje za svakog pacijenta.
Kako bismo postigli ‘Hollywood smile’ efekat, nakon funkcionalne i estetske korekcije zuba, neretko je potrebno uraditi i blagu estetsku korekciju usana i nazolabijalnih bora, dodajući 1-2ml Sylage filera.
Pitanja
Implant je titanijumski vijak (šraf) koji se ugrađuje u alvelarnu kost sa kojom srasta. Čini zamenu za koren izgubljenog zuba i osnov za izradu protetskog rada.
Prednost implantološke terapije su mnogostruke, prvenstveno u biološkom smislu.
Implantom se vraća funkcija kosti a samim tim i funkcija mišića, sprečava se atrofija (propadanje ) kosti, ne bruse se prirodni zubi, poboljšava se funkcija i estetika stomatognatog sistema.
Ukoliko se u hirurškoj fazi ugradnje implantata postigne zadovoljavajuća primarana stabilnost implantata, moguće je odmah postaviti protetsku nadoknadu, krunicu ili most.
Uz pravilnu inikaciju, dobro planiranje i korektan hirurški postupak, odbacivanje implantata je veoma retka pojava.
Uspešnost implantološke terapije je 97%.
Ugradnja implanta se izvodi uz primenu lokalne anestezije i potpuno je bezbolna za pacijenta.
Oseointegracija predstavlja period vrema u kom implant srasta sa alveolarnom kosti, tj. vreme od hirurške postavke implanta u kost do mogućnosti njegovog opterećenja suprastrukturom.
Vrlo je mali broj oboljenja koje onemogućavaju ugradnju implantata. Ne postoji starosna granica za implantološku terapiju, koja se ne radi kod osoba mlađih od 18 godina, zbog nezavršenog rasta i razvoja viličnih kosti.
Projekcija vrha korena lateralnog sekutića, ili dvojke, u gornjoj vilici, se ne nalazi u blizini maksilarnog sinusa ( sinusa koji se nalazi u gornjoj vilici ). Vrh tog zuba je bliži podu nosne šupljine, tako da komplikacije zapaljenja na vrhu korena koje se u toj regiji najčešće javljaju su vezane za pojavu otoka, bola i fistule na vrhu korena, neposredno ispod spoljašnjeg dela nosne šupljine.
Postoje, naravno, i sinusi koji se prostiru više nego uobičajeno, pa dolaze i do vrhova korenova gornjih četvorki, premolara, pa čak i delova korenova trojki, ali izuzetno retko. Ukoliko se u projekciji vrhova korenova zuba koji su u kontaktu sa sinusom razvije infekcija, zapanjenje sinusa tog tipa se naziva dentogeni sinuzit. On je najčešći kod prvih i drugih kutnjaka gornje vilice.
Ukoliko sve ove faktore uzmemo u obzir, mogućnost pojave sinuzitisa usled infekcije na vrhu lateralnog sekutića je svedena na minimum. Da bismo tačno utvrdili uzrok sinuzita neophodno je uraditi dodatne rendgen snimke,odnodsno 3D snimak gornje vilice. Takodje je neophodno obaviti i klinicki pregled i na taj način ustanoviti stanje svih ostalih zuba i isključiti ih kao razlog nastanka sinuzitisa.
Bele ili žute mrlje na stalnim zubima nisu retka pojava. Različiti su uzroci koji
dovode do njihovog nastanka. Neki od najčešćih su fluorizacija, odnosno preterano
unošenje fluorida, najčešće putem vode, u prvih 7-8 godina. Zatim
demineralizacija, kao početna faza u nastanku karijesa, koja se vrlo često može
videti nakon skidanja fiksnog ortodontskog aparata, u vidu beličastih okruglih polja
usled otežanog održavanja higijene tokom nošenja ortodontskih bravica. I kao treći
najčešći razlog je hipomineralizacija, i ona je najverovatnije uzrok pojave žute
tačkice kod Vaše ćerke.
Genetika, naučno je potvrđeno, igra značajnu ulogu u nastanku i razvoju
parodontopatije. Međutim, ona nije jedini uzročnik. Nepravilan položaj zuba,
nedostatak pojedinih zuba, otežano ili loše održavanje oralne higijene su još neki od
faktora koji doprinose parodontopatiji. Zavisno od faze u kojoj se nalazi,
parodontopatija se može različito tretirati. Najbitinije je da se redovnim posetama
stomatologu prati stanje i u skladu sa savetima stomatologa primenjuje adekvatna
terapija.
Simtomi koje imate ukazuju da je neophodna detaljna analiza i klinički pregled.
Potrebno je da uradite digitalni opt-snimak posle čije analize i kliničkog pregleda
možemo tačno da odgovorimo na sva vaša pitanja.
Neophodno je da pasta za zube, pored svih sastojaka, sadrži fluoride. Najveći broj
pasti za zube za odrasle sadrži istu koncentraciju fluorida (1450 ppm). Međutim,
pored paste za zube, dobra četkica za zube, kao i pravilna tehnika pranja imaju isti,
ako ne i veći značaj u prevenciji karijesa.