dentib_logo_1-3_color

Diodni laser

diodni laser

Kada pomislimo na stomatološke zahvate, obično se setimo bušilica, anestezije i neprijatnih zvukova. Međutim, tehnološki napredak u stomatologiji donosi nam inovacije koje mogu značajno poboljšati iskustvo pacijenata i efikasnost tretmana. Diodni laser su jedan od tih revolucionarnih alata.

Diodni laser je vrsta lasera koji koristi diode kako bi generisao visokoenergetsko svetlo koje se može precizno usmeriti na određeno područje u usnoj šupljini. Zahvaljujući svojoj sposobnosti selektivnog delovanja na tkivo, diodni laser pruža stomatolozima mogućnost da obave različite postupke sa manje bola, krvarenja i brže zarastanje rana.

Jedna od ključnih prednosti diodnog lasera je njegova sposobnost da pruži minimalno invazivne tretmane. Ovo je od izuzetne važnosti za pacijente koji žele da izbegnu neprijatnosti, bol i duge periode oporavka.

Prednosti

Diodni laser ima nekoliko prednosti koje ga čine vrlo korisnim alatom za stomatologe:

  1. Preciznost i kontrola: Diodni laser omogućava visoku preciznost i kontrolu tokom stomatoloških postupaka. Zahvaljujući svojoj tankoj i usmerenoj svetlosnoj zraci, laser omogućava stomatolozima da tačno tretiraju željeno područje bez oštećenja okolnih tkiva. Ova preciznost je posebito korisna prilikom uklanjanja karijesa, lečenja desni i izvođenja oralne hirurgije.
  2. Bezbednost i minimalna invazivnost: Diodni laser je vrlo siguran za pacijente i manje invazivan u poređenju sa tradicionalnim stomatološkim instrumentima. Laserska energija može kontrolisano uklanjati zubno tkivo ili lečiti desni, bez nepotrebnog oštećenja okolnih područja. Ova tehnika takođe smanjuje potrebu za upotrebom anestezije u nekim postupcima, čime se pacijentu pruža udobnost i brži oporavak.
  3. Dezinfekcija i sterilizacija: Laserska svetlost visoke energije ima antimikrobna svojstva. Diodni laser se može koristiti za dezinfekciju i sterilizaciju stomatoloških površina, kao i za tretiranje infekcija desni. Ova sposobnost laserske tehnologije može smanjiti rizik od infekcija i poboljšati oporavak pacijenata.
  4. Smanjenje krvarenja i oteklina: Prilikom tretmana diodnim laserom, mnogi pacijenti primećuju smanjenje krvarenja i oteklina u usnoj šupljini. Laser ima koagulativno dejstvo na krvne sudove, što dovodi do smanjenog krvarenja tokom i nakon postupka. Ovo je posebito korisno kod hirurških zahvata, kao što su vađenje zuba ili postavljanja implantata.
  5. Brži oporavak: Zahvaljujući smanjenoj invazivnosti i preciznosti, pacijenti se obično brže oporavljaju nakon tretmana diodnim laserom. Manje oštećenje tkiva dovodi do smanjene nelagodnosti i bržeg zarastanja rana. Osim toga, smanjena potreba za anestezijom i odsustvo šavova takođe doprinose bržem oporavku pacijenta.

Važno je napomenuti da se upotreba diodnog lasera može razlikovati u zavisnosti od specifičnog slučaja pacijenta, kao i od tehnike koju primenjuje stomatolog.

Kako funkcioniše diodni laser

Princip rada stomatološkog diodnog lasera temelji se na svojstvima diodnog poluprovodnika, u kojem je energija elektrona preneta kroz p-n spoj poluprovodničkog materijala (obično galijum-arsenid) kako bi se stvorila emisija svetlosti. Ovi laseri obično rade na infracrvenim talasnim dužinama od 810 do 980 nanometara.

Kada stomatolog aktivira diodni laser, električna struja prolazi kroz diodni materijal, izazivajući emisiju fotona koji stvaraju lasersko zračenje. Ovo lasersko zračenje se zatim usmerava na određeno područje u usnoj šupljini uz pomoć specijalnih optičkih vlakana ili vodiča svetlosti. Stomatolog ima mogućnost da podešava snagu i trajanje laserskog zračenja prema potrebama tretmana.

Diodni laser ima nekoliko korisnih karakteristika. Njegova svetlosna energija može se apsorbovati od strane različitih tkiva u usnoj šupljini na različite načine, što omogućava različite tretmane. Na primer, lasersko zračenje može se selektivno apsorbovati od strane pigmenta u karijesu, omogućavajući stomatologu da precizno ukloni oštećeno tkivo zuba bez oštećenja okolnih zdravih tkiva.

Diodni laser takođe ima koagulacione sposobnosti, što znači da može kontrolisati krvarenje tokom tretmana i omogućiti bolju vidljivost stomatologu. Osim toga, lasersko zračenje ima antimikrobna svojstva, što može pomoći u redukciji bakterija i infekcija.

Upotreba

Laser se gotovo svakodnevno koristi u velikom broju stomatoloških postupaka. Evo nekih od njih:

  1. Efikasno lečenje paradontalnih džepova i upale desni – Paradentoza je bolest koja trenutno nema potpuno izlečenje. Terapije koje se primenjuju imaju za cilj kontrolu bolesti i sprečavanje njenog napredovanja. Laser se pokazao vrlo efikasnim u borbi protiv paradentoze zbog svojih antibakterijskih i protivupalnih svojstava. Uništava bakterije u paradontalnim džepovima i pomaže u regeneraciji tkiva.
  2. Bezbolno uklanjanje viška desni pre postavljanja kompozitne plombe.
  3. Korekcija mekog tkiva (gingivaktekomija) – uklanjanje viška desni oko zuba u slučajevima kada nivo desni nije jednak. Ovo estetsko pitanje se lako i brzo rešava laserom, obično u jednoj poseti stomatologu.
  4. Smanjenje osetljivosti zuba – desenzibilizacija zuba.
  5. Izbeljivanje zuba – koristi se specijalni gel za izbeljivanje zuba i svetlosni snop lasera koji poboljšava proces beljenja.
  6. Priprema zubnog tkiva pre uzimanja otiska za izradu protetskih radova – Laser se koristi umesto konca koji se stavlja u zubno tkivo oko zuba (sulkus), čime se olakšava pacijentu nelagodnost.
  7. Uklanjanje zubnog mesa oko umnjaka (cirkumcizija) tokom njegovog izrastanja. Ova intervencija olakšava izbijanje umnjaka bez nelagodnosti, bola, otoka ili napetosti u tom području.
  8. Otvaranje implantata pre izrade krunica.
  9. Lečenje kanala korena zuba – Laser prodire u sitne bočne kanaliće zuba koji su teško dostupni konvencionalnim metodama lečenja. Eliminiše bakterije i mikroorganizme koji su izazvali zapaljenje nerva zuba.
  10. Lečenje herpesa i afti – Svetlosni snop lasera ima protivupalni efekat koji doprinosi smanjenju infekcije herpesom i bržem zarastanju.
  11. Frenektomija – Kod frenektomije, diodni laser se koristi za sečenje ili izmena frenuluma, a ovaj postupak se često naziva i “frenektomija bez krvi” zbog minimalnog krvarenja tokom intervencije. Jedna od glavnih prednosti korišćenja diodnog lasera jeste njegova preciznost. Diodni laser omogućava stomatologu da tačno usmeri snop svetlosti na određeno područje frenuluma, što rezultira minimalnom traumom okolnih tkiva.
  12. Korekcija “gummy smile” – višak desni koji se vidi prilikom osmeha može se korigovati laserom.

Zaključak

Za kraj, treba istaći da diodni laser predstavlja izuzetno korisno oruđe u stomatologiji. Zahvaljujući svojim karakteristikama, ovaj laser omogućava zubarima da pruže preciznije i udobnije tretmane pacijentima, istovremeno skraćujući vreme potrebno za ozdravljenje. Njegova primena u stomatološkoj praksi označava značajan napredak, donoseći sveukupno unapređenje kvaliteta stomatološke nege. Ovaj napredni alat omogućava stomatolozima da postignu bolje rezultate i da pruže pacijentima viši standard nege. Uzimajući u obzir sve prednosti diodnog lasera, možemo zaključiti da je njegova integracija u stomatološku praksu veoma važna i korisna za sve uključene strane.

Važno je naglasiti da upotreba diodnog lasera prilikom intervencije mora biti izvedeno od strane stručno osposobljenih profesionalaca. Pravilna obuka i iskustvo su ključni kako bi se postigli najbolji rezultati i izbegle neželjene komplikacije.

Ukoliko razmišljate o stomatološkom tretmanu koji koristi diodni laser, preporučujem vam da se prvo konsultujete sa stomatologom koji je stručan u ovoj oblasti. On će vam pružiti sve potrebne informacije i objasniti vam da li je diodni laser odgovarajuće rešenje za vaše specifičan problem.