dentib_logo_1-3_color

Gangrena zuba i lečenje

gangrena zuba

Šta je gangrena zuba?

Da li vam se dogodilo da duže vreme osećate jak i intezivan bol u zubu koji nakon izvesnog vremena nestane? Prestanak bola nikako ne znači da je bolest zuba prošla, već da je uznapredovala i u najvećem broju slučajeva pacijenti dobijaju dijagnozu da je njihov zub zahvatila gangrena zuba.

Šta je zapravo gangrena i kako se ona manifestuje? Kada zubni živac (pulpa) zahvati bakterija i počne da ga uništava, razvija se stanje poznato kao pulpitis. Ovo stanje izaziva jak i intezivan  bol  u obolelom zubu sve dok bakterija ne ošteti veći deo zubnog živca, što na kraju rezultira prestankom bola. Bolest nije nestala, naprotiv. Ovakav nevitalni zub u kome pulpa više nije živo tkivo postaje mesto gde se talože bakterije, a bakterijski toksini zatim napreduju dalje prema korenu zuba. Kada bakterija najzad dopre do okolnog tkiva oko korena zuba i kosti, nastaje paradontitis ili infekcija korena zuba.

Kako nastaje gangrena?

Kada zub počne da propada, a unutrašnjost zuba se više ne snabdeva krvlju, javlja se nekroza ili odumiranje pulpe poznatija kao gangrena zuba. Ovo propadanje najčešće izaziva pojava karijesa, i to je pravi momenat da se obratimo našem stomatologu kako bi se sanirali prvi znaci propadanja zuba, kada je i najjednostavnije i najbezbolnije lečenje (u najvećem broju slučajeva Vaš stomatolog će ovo rešiti stavljanjem bele ili crne plombe). Nelečeni karijes uništava zub tako sto pravi šupljine unutar zuba u kojima se talože ostaci hrane, a bakretija polako pronalazi put do unutrašnosti zuba, tačnije same pulpe i kroz određeno vreme, pulpa će odumreti.

Gangrena zuba i simptomi

Neprijatan zadah, oštar i intezivan bol su svakako najčešći simptomi, ali ne i jedini. U najvećem broju slučajeva, primetićete takođe i promenu u boji zuba, kao i otečenost desni. Kada gangrena u potpunosti zahvati zub, simptomi faktički nestaju jer nervi prestaju da šalju signale kao što je bol ili druga vrsta nelagode. Ono na šta moramo obratiti pažnju jesu upravo ti rani simptomi kada bolest počinje da napreduje i kada možemo primetiti preosetljivost na hladnu hranu ili piće, određene slatkiše, itd. Kada gangrena u potpunosti zahvati zub, a pulpa postane nekrotična, prestaju sve prethodne senzacije na hladnoću, hranu i piće, kao i bol.

Gangrena zuba – mogućnost lečenja

Kao i svako kompleksno i ozbiljno stanje, lečenje gangrene nije jednostavno. Sama bolest se postepeno i sporo razvija, pa i njeno lečenje zahteva strpljenje i vreme, kako Vaše tako i Vašeg stomatologa. Primarni cilj jeste spasiti prirodan zub, pa je vađenje zuba krajnja opcija koja se primenjuje kada je stanje toliko teško da se zub ne može spasiti.

Prvi korak u lečenju je otvaranje pulpe iglicama, kada će se osetiti karakterističan, neprijatnan miris koji je nastao kao posledica bakterisjkih toksina. Zatim sledi čiščenje kanala i stavaljanje medikamenata. Ovaj proces je često dugotrajan i zahteva nekoliko ponavljanja sve dok se Vaš stomatolog ne uveri da su kanali u potpunosti očišćeni i sterilisani. Tada sledi punjenje kanala  i konačno zatvaranje zuba.

Preventiva

Ne postoji bolji način da očuvate zdravlje Vaše usne duplje i zuba, od prevencije! Redovna higijena i redovni, preventivni pregledi su pravi put ka zdravom i lepom osmehu, ali i reagovanje na prve i najmanje promene, simptome i nelagode. Poklonite Vaše poverenje stomatologu koji će, ne samo reagovati na pravi način kada je Vašim zubima potrebno lečenje, već će korisnim savetima na redovnim kontrolama upotpuniti Vaša znanja o važnosti preventive i pravovremenog reagovanja kada je zdravlje u pitanju.